Ekonomi

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – BİST 100endeks güne %0,11 gibi hafif bir düşüşle 5.291,91 puandan başladı.

BIST 100, dünkü süreçlerde gün boyu satış yaparken, fiyat kaybı %5’e kadar ulaştı ancak reel 5.100 puan seviyesinden alımlarla bir ölçü toparlanan endeks günü %1,28 düşüşle kapattı. 5.397 noktada. Bayilerle yatay açılımın ardından ilk işlemlerde BİST 100’de satıcılarla işlemlerin yüklendiği görüldü.

Açılıştan sonraki ilk dakikalarda Bilişim Teknolojileri, KOBİve petrokimyaen çok gerileyen dallar oldu. Spor, yapıve turizm, düşük artış oranları ile açılışta ayakta kalan segmentler oldu. Sanayive hizmet, güne %1’e yakın düşüşle başlarken, finansallar %0,7 düşüş yaşadı.

BIST 100 endeksinde yer alan hisselerin ortasında İPEK, GESANve MEŞALEgüne pozitif başlayan hisselerin başında yer aldı. KONTROL, MGROSve HECT’lerBİST 100’de güne en çok düşüşle başlayan hisseler ise yüzde 2’lik düşüşle dikkat çekti.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır, bugünkü borsa yorumunda şunları söyledi:

Hong Kong Asya’da Çin piyasaları kapalıyken yurtdışı piyasalarda Askıya al borsa %2 yükseldi. Japonca Nikki endeks sabah saatlerinde hafif satışlarla yatay kaldı. ABD endeksleri dün yatay seyretti. Günün ilk saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endeksleri olumlu seyrini sürdürüyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu