Ekonomi

2023 yılı buğday ve arpa alım fiyatları belirlendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı “TMO’muzun alım fiyatlarını ton başına ekmeklik buğdayda 8 bin 250 lira, arpada 7 bin lira olarak belirledik. Üreticilerimiz ton başına ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira, arpada 7 bin 500 lira alacak. .”söz konusu.

Birçok ilde yeni hasat döneminin başladığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk bilgiler 2023 yılının bereketli bir yıl olacağına işaret ediyor. Çiftçilerimize her alanda gerekli desteği verdik ve verdik. Geçen ay başında taze çay alım fiyatlarımızı açıklayarak üreticilerimizi sevindirdik. Bugün, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2023 yılı buğday ve arpa alım fiyatlarını belirledik.

Fiyatları belirlerken maliyetlerle ilgili gıda güvencesi için ihtiyaç duyulan stokların oluşturulması, iç ve dış pazar gelişmeleri ve çiftçilerimizin üretime devam etmesi dikkate alınmıştır. TMO’muzun alım fiyatlarını ton başına ekmeklik buğday için 8 bin 250 lira, arpa için 7 bin lira olarak belirledik.

Bu fiyatlara ek olarak bakanlığımızca çiftçi kayıt sistemine kayıtlı tüm üreticilerimize buğdayda ton başına 1000 lira, arpada ton başına 500 lira hububat üretim primi verilecektir. Bu rakamlarla üreticilerimiz ton başına ekmeklik buğday için 9 bin 250 lira, arpa için 7 bin 500 lira alacak.”

haber-tire.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu